Alaattin ARSLAN / Kariyer Planlama ve Geliştirme Dersi Röportajı

Created with Sketch.

DERS SORUMLUSU : ŞENOL GÜNEŞ
HAZIRLAYAN : MERT İBRAHİM BAŞEĞMEZ
RÖPORTAJ YAPILAN KİŞİ : ALAATTİN ARSLAN

 • Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1964 de Çanakkale’nin Çan ilçesinde doğdum. 1983 yılından beri sporcu ve antrenör olarak futbolun içinde bulunmaktayım.

 • Eğitiminiz ve kariyer hayatınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

1982 yılında Gazi Üniversitesi Kamu yönetimi bölümünü kazandım. Öğretimimi 2.sınıfta profesyonel futbol yaşamımın başlaması, kulübümün ve okulumun farklı şehirlerde olması sebebiyle bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi İktisat Bölümü Ön Lisans diploması aldım. 1983 yılında kariyerime sporcu olarak başladım. 17 sene boyunca farklı profesyonel kulüplerde oynadım. 2000 yılında antrenörlüğe ilk adımımı Ankara Şekerspor’la attım.

 • Üniversite yıllarınızda iken kariyer hedefleriniz nelerdi? Bu hedeflere ulaşmak adına neler yaptınız?

Aslında lise yıllarımdan beri kendime koymuş olduğum belirli ve net hedefler vardı. Hatta sana şöyle söyleyeyim lisede bir öğretmenim ne olmak istiyorsun diye sorduğunda Profesyonel Futbolcu olmak istediğimi söylemiştim. O da bana ol ama okulunla birlikte ilerlet diye söylemişti maalesef bu mümkün olmadı. Hedeflerim doğrultusunda çok hırslı ve çalışkandım. Küçük bir kasabada büyüdüğüm için bütün gün sokaklarda futbol oynadım. Dağlara tepelere kilometrelerce koşardım. Bu sevgi ve azim başarımın altyapısını oluşturdu diyebilirim.

 

 • Futbola ne zaman ve nasıl başladınız? 

Okul takımında ve Çan İstiklal Spor da futbolculuk kariyerime başladım. O dönemlerde yaz turnuvaları düzenlenirdi.  Rahmetli Eşimi daha rahat görebilmek için onun oturduğu mahalle takımında oynamaya karar verdim. Bu takımla 1982 yılında o dönemin şampiyonu olduk. İlk profesyonel teklifimi de bu turnuva sayesinden aldım. 3.Lig ekiplerinden Çanakkale Sporla profesyonel sözleşme imzaladım. Antrenörlük kariyerime ise biraz önce belirttiğim gibi 2000 yılında Ankara Şeker Spor Kulübünde başladım. Ankara’da olmasının sebebi eşimle birlikte yarım bıraktığımız eğitimimize devam edebilmek içindi. Bu sayede futbolculukla birlikte yürütemediğim eğitim hayatımı antrenörlükle yürütmeye çalıştım.

 

 • Futbolculuk kariyerinizde hangi takımlarda oynadınız?

Sırasıyla;
ÇANAKKALESPOR, KOCAELİSPOR, ÇANAKKALE DARDANELSPOR, BUCASPOR, GÖZTEPE A.Ş, MALATYASPOR, ÇANSPOR, GELİBOLUSPOR.

 • Antrenörlük kariyerinizde hangi takımları çalıştırdınız?
  Sırasıyla;
  ANKARA ŞEKER SPOR A.Ş, TÜRK TELEKOMSPOR, YOZGATSPOR A.Ş, KARŞIYAKA, BATMAN BELEDİYE SPOR, ŞIRNAKSPOR, GİRESUNSPOR, ANADOLU ÜSKÜDAR 1908, DÜZCESPOR, YOZGATSPOR A.Ş, ÇORUM F.K KIRIKHANSPOR, BUCASPOR, BAHÇEKÖYSPOR KULÜPLERİNDE ÇALIŞTIM. ŞU AN 1966 EDREMİT SPOR’DA GÖREV YAPMAKTAYIM.

 

 • Günümüzde çoğu gencin problemi olan bir soru sormak istiyorum. Özellikle genç sporcular eğitim ya da sportif kariyer ikileminde kalıyor. Sizce günümüzde eğitim hayatı ve sportif kariyer bir arada gider mi? Siz eğitim hayatınız boyunca böyle bir ikilemde kaldınız mı? Bizlere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Buna şöyle cevap verebilirim. Amatör olarak bir şekilde gidiyor. Burada en önemli unsur çalıştığınız takımla okulunuzun aynı şehirde olması. Farklı şehirlerde olduğu zaman bu pek mümkün olmuyor maalesef. Tabii ki okuduğunuz bölümünde bunda büyük bir rolü var. Örneğin sizin için bu çok zorlayıcı olmuyor. BESYO öğrencilerine esneklik sağlanabiliyor okullardan. Evet bu ikilemde bende kaldım ve bir seçim yapmak zorundaydım. Futbolu seçerek iyi yerlere geldim bunu söyleyebilirim ama eğitim hayatımı yarıda bıraktığım içinde pişmanlık duyuyorum. Bence olması gereken eğitim hayatına öncelik verilip gerçek bir meslek sahibi olunmasıdır. Futbol yaşamının ne zaman biteceği belli olmaz. Bu yüzden gerçek bir meslek olarak düşünülmemesi gerekir. Ben istediğim hedeflere ulaştım fakat herkes ulaşamayabilir. Bu yüzden eğitim hayatı ve sporculuk kariyerinin aynı şehirde birlikte yürütülebilmesi en doğru karardır.

 

 • Futbol oynamayı neden bıraktınız? Antrenör olmaya nasıl karar verdiniz?

Fizik olarak devam edebilirdim aslında ancak sporculuk kariyerimdeki hedeflerimin tamamlanmasından dolayı bu saatten sonra antrenörlük kariyerim için yeni hedefler koymayı daha uygun gördüm.

 • Futbolcu / Antrenör olmasaydınız hangi mesleği yapardınız?

İdealist ve disiplinli bir insan olduğum için okuduğum bölümü de seviyordum aslında. Bu yüzden kaymakam, vali gibi üst düzey yönetici olmayı isterdim.

 • Nadirde olsa günümüzde futbol oynamadan üst düzey antrenör olan isimler var. Bunlardan en göze çarpanı “Jose Mourinho”. Sizce futbol oynamamış biri iyi bir antrenör olabilir mi?

Futbol oynamanın antrenörlük hayatında futbolcuyu anlayabilme adına çok büyük katkıları vardır. Teoride bilgili olmak ve pratikte bunu uygulayabilmek başarıda en önemli kavramdır. Futbolun içinden gelip gelmemek çok önemli değil aslında. Önemli olan kendi eksiklerini bilip kendini geliştirmek, araştırmak, çok çalışmak ve özveride bulunmaktır. Emek verdiğiniz her işte başarılı olabilirsiniz. İyi bir sporcudan iyi bir antrenör olur diye bir kural yoktur. Öğrenmek ve öğretebilmek farklı şeylerdir. Bildiklerini aktarmak, öğretebilmek ve uygulatabilmek öğrenmekten çok daha zordur.

 • Yeniliğe açık, spor ve antrenman bilimine önem veren biri olduğunuzu biliyorum. Türkiye’de bilimin geri plana atıldığını ve buna önem veren antrenörlerin çok fazla başarı gösteremediğine şahit oluyorum. Sizce bunun nedeni nedir? Siz bugüne kadar çalıştırdığınız takımlarda nasıl başarı sağladınız?

Futbol bilimden faydalanan bir sektördür. Futbolcuların performans değerlendirmeleri sadece bilimsel verilerle açıklanamaz. Burada insanlarla çalışıyoruz onlarında elbette duyguları, düşünceleri anlık değişimlere uğrayabiliyor. Türk futbolcuda iletişimin önemi çok büyüktür. Çünkü sporcu ile aranızda duygusal bir bağ oluşturmak zorundasınız. Bu kural yabancı futbolcularda çokta geçerli olmuyor. Onlar çok daha profesyonel yaklaşım sergiliyor. Kişisel gelişimlerine çok daha fazla önem veriyorlar. Son yıllarda bizim futbolcularımızda bu konuya önem verdikleri için Avrupa da boy göstermeye başladılar. Yani sporda başarının sürekliliği kişisel gelişimle doğru orantılıdır. Benim en büyük silahım futbolcularımla olan iletişimimdir. Ayrıca çalışma disiplinim, futbolcuya olan ilgim ve sevgimdir. Onların yaşam standartlarını yükseltmeye çalışmamdır. Bu sayede çalıştığım her takımda başarıya ulaştım. Sadece bilimle başarıya ulaşmaya çalışıp başarısız olan antrenörlerin en büyük eksikliklerinin iletişim ve duygu yönetimi olduğunu düşünüyorum.

 • Süper ligde yıllardır hep aynı antrenörleri görüyoruz. Hep aynı kişiler farklı takımlarda görev alıyor. Son yıllarda sayıları az da olsa Erol Bulut, Okan Buruk gibi yeni isimler çıkıyor ve adeta “eski futbol “hegemonyasını yıkacağız diyorlar. Sizce takımlarımız neden genç isimlere şans vermek yerine ısrarla aynı isimlere yöneliyorlar?

Taraftar ve kamuoyunu tatmin edebilmek için “isim antrenörlere” yöneliyorlar. Ayrıca bu isim antrenörlerinde bir yere gidebilmeleri için siyasi referanslarının da güçlü olması gerekiyor. Futbol antrenörlük piyasasında siyasi referanslar birbiriyle yarışıyor. Ülkemizde bir antrenörün iyi yerlere gelebilmesi için kesinlikle arkasında siyasi bir gücün olması gerekiyor. Yoksa hak ettiği yere gelmesi pek mümkün olmuyor. Maalesef bu durumları yıllardır yaşıyorum. Yeni antrenörler çıkmaya başladı evet ancak bundan 10 yıl sonra saydığın isimler yine aynı sistemle, aynı ülkede, farklı takımların başına geçecekler. Onlar için de aynı şeyler söylenecek. Sistem Süper Ligde ayrıcalıklı bazı takımların futbolcularını ileriki yaşamlarında antrenör olarak avantajlı bir şekilde kendi içine dahil ediyor. Bu sistemde belki de çok yetenekli antrenörlerimiz yeterli şansı bulamadığı için keşfedilmeden kaybolup gidiyor.  

 • Kendinizi geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?

Antrenman bilimiyle ilgili gerekli kitapları hala okuyorum. Hiçbir zaman kendimi yeterli görmüyorum ve araştırıyorum. Her zaman futbolla ilgili düşüncelerle yoğunlaşıyorum. Öncelikle kendi kafamda bunları yaşayarak çözüm buluyorum. Çalıştırdığım takımlarda futbolcularımın eksikliklerini belirleyip, onları doğru çalışmalarla geliştirerek başarılı olmalarını sağlıyorum.

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda okuyan, spor bilimine önem veren ve kariyer hedefi bu yönde olan öğrencilere ne tavsiyelerde bulunursunuz?

Üniversite de öğrendiğiniz bilgileri pratikte yaşama geçirmediğiniz sürece başarılı olma şansınız az olur. Onun için eğitim hayatınız boyunca spor kulüpleriyle iş birliği içinde olup antrenörlük deneyimlerinize erken başlamalısınız. Özellikle Futbol Akademilerinde çalışma imkânı bulduğunuz zaman bilgilerinizi pratikte uyguladığınızda kafanıza yerleştiğini göreceksiniz. Bu sayede bilgileriniz daha kalıcı olacak. Üst düzey takımların teknik direktörleriyle iletişim kurarak, onların antrenmanlarını izleyerek, onların bilgi ve birikimlerini öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşacağınıza inanıp bu yolda ilerleyin.

 

 • Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Öncelikle sizlere bu ödevi verdiği için sayın Şenol Güneş hocaya teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyorum. Tecrübeli isimlerden aldığınız en ufak bir bilgi ve birikim meslek hayatınızda sizlere müthiş faydalar sağlayacaktır. Yaşadığımız zorlukları, nasıl başarılı olduğumuzu genç nesle doğru bir yolla aktarabilirsek, onlara daha hızlı başarılı olmanın kapılarını da aralayabileceğimizi düşünüyorum. Okuyan, araştıran, spora gönül veren gençlerin olduğunu bilmek beni ayrıca mutlu ediyor. Bu sayede ilerleyen dönemlerde spor camiasında ülke olarak çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Sana ve arkadaşlarına eğitim ve meslek hayatlarınızda başarılar diliyorum.

 

2 cevap

 1. altyazili dedi ki:

  Hey there! I simply wish to give you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post. I am coming back to your site for more soon. Tierney Swen Corsetti

 2. filmkovasi dedi ki:

  That quote by Maya Angelou is my favorite quote. I have it posted in my cubicle at work, and have quoted it many times. Karly Symon Cerys

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial